Haberler

HaberlerPost 1

Gaziantep Patent Liginde Hızla Yükseliyor

Ortadoğu'nun sanayi başkenti Gaziantep, gözünü patent liginin zirvesine dikti. Bu alanda 10 yıldır yatırım yaparak proje üreten şehir, marka ve patent başvurularında Türkiye 5'inciliğine yükseldi

Türkiye'nin 3'üncü büyük ili olmayı kendine hedef seçen Gaziantep, sanayi yatırımlarını da bu hedefe paralel olarak tasarlıyor. Özellikle inovasyon alanında çok önemli projelere imza atan şehir, 10 yılda hayata geçirdiği markalaşma ve Ar-Ge projeleri sayesinde patent liginin en hızlı oyuncusu oldu. Türk Patent Enstitüsü (TPE) verilerine göre Gaziantep'in 2003'te toplam 774 olan marka ve patent başvuru sayısı 4 kat artarak 2013'te 2 bin 949'a ulaştı. Doğu'nun sanayi kenti 2012'de marka başvurusunda bir önceki yıla göre iki basamak birden atladı ve Türkiye genelinde 5'inci sıraya yükseldi. Antep, patent başvurusunda da hamle yaparak 13'üncü oldu. Bunun yanı sıra sanayileşme, ihracat, istihdam ve yatırım gibi alanlarda hızlı büyüme yakalayan Antep 2013'ü Türkiye ortalamasının iki kat üstünde büyüyerek kapatmayı hedefliyor. İhracatta da durum farklı değil. 

İHRACATTA DA ZİRVEDE 
Kasım ayı ihracat verilerine göre 6'ncı sıradaki yerini koruyan Gaziantep, bu yılın 11 ayındaki ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.9 artırarak 5 milyar 891 milyon dolara çıkardı. Ayrıca ildeki yedi ayrı Organize Sanayi Bölgesi'nin Mersin ve İskenderun limanlarına sadece bir saat uzaklıkta bulunmaları da şehrin diğer güçlü enstürmanları olarak öne çıkıyor. 

AKILLI SANAYİYE GEÇİŞ DÖNEMİ
Gaziantep ekonomisinde göze çarpan bir diğer konu ise Akıllı Sanayi projesi. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) öncülüğünde gerçekleşen proje, il sanayisi için bir yol haritası niteliği taşıyor. Gerek bu konuda gerekse markalaşma sürecinde önemli başarılara imza attıklarını ifade eden GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yakalanan bu başarıyı, "Gaziantep, sanayileşmede Türkiye'de bir marka haline geldi" diye nitelendiriyor. Öte yandan Gaziantep'teki buluş istatistiklerinde tekstil ve kimya sektörleri ön plana çıkıyor. TPE'nin verilerine göre Gazinantep'te son üç yıl içinde tekstilde 78, kimyada ise 47 patent alındı. 

ÜNİVERSİTEDEN 50 BULUŞ
Gaziantep Üniversitesi 2013'ü 50 yenilikçi projeyle kapattı. Üniversite bünyesinde kurulan Teknoloji Transfer Ofisi verilerine göre beş dalda öne çıkan 50 eserin birçoğu endüstriyel ürün niteliği taşıyor. Bunlar arasında sürücülerin araç sollarken önlerinde seyreden aracın soluna geçmeden, hem karşıdan gelen, hem de arkasındaki trafiği kontrol edebilecekleri özel bir yazılım da bulunuyor. Bir başka öğrencinin icadı olan Türkopter adlı helikopter ise, 1 kilometre yükselip, 4 kilometrelik bir alanda görüntü ve fotoğraf çekebilen düzeneğe sahip. Düzenek bu anlamda ilk. 

İLK YERLİ KARBON KUMAŞ MALİYETLERİ % 90 DÜŞÜRDÜ
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), 6'ıncı Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğine hazırlanırken, daha önce etkinlikte sunulmuş projelerden birinin hayata geçirilmesi motivasyonu artırdı. 2010'da proje pazarına katılan ve aktif karbon kumaşların kullanımı konusunda bir sunum gerçekleştiren Doç. Dr. Numan Hoda, Sanayi Bakanlığı'ndan aldığı destekle kendi işletmesini kurdu. Şirket, dünyada birkaç ülkede üretilebilen aktif karbon kumaşları, Türkiye'de ilk kez üretmeyi başardı. Hoda, uyguladıkları yöntemle üretimi emsallerinden çok daha ucuza, neredeyse 10'da 1 maliyetle gerçekleştirdiklerini ifade etti. 

ŞEHRİN İNOVASYON KARNESİ
* Faydalı model-Patent (2013) 212 
* Ar-Ge mühendisi: 364 3 Ar-Ge merkezi: 14 
* Ar-Ge projelerinin toplamı: 852 
* Gaziantep Üniversitesi'yle çalışan KOBİ: 96 
* TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 153 
* KOSGEB-KOBİ projeleri: 194 
* Avrupa Birliği projeleri: 216 325 yaş altı girişimci: 85

Kaynak: SABAH

Post 1

2013'de En Çok Patent Başvurusu Yapan Yerli Firmalar

2013 yılında Türk Patent Enstitüsüne yapılan yerli patent başvuruları içinde en çok başvuru yapan firmalar belli oldu. Listeye göre ARÇELİK 193 başvuruyla birinci, FORD OTOMOTİV 80 başvuruyla ikinci; TURKCELL TEKNOLOJİ AR&GE 70 başvuruyla üçüncü sırada yer aldı. En çok patent başvurusu yapan ilk 10 firma arasında beyaz eşya, otomotiv, telekomünikasyon ve ilaç firmaları bulunuyor. İlk 10 sırada yer alan firmalar tarafından yapılan başvurular toplam yerli patent başvurularının %15’ini oluşturuyor. 

Ülkelerin ekonomik ve teknolojik gelişmişlik göstergelerinden biri olan patent istatistiklerinin detaylı analizleri önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Patent Başvuru Sayısına Göre İlk 30 Firma ve Patent Başvurusu Adetleri

ARÇELİK A.Ş. 193
FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş.  80 
TURKCELL TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA & GELİŞTİRME ANONİM ŞİRKETİ  70 
BSH EV ALETLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.  65 
SANOVEL İLAÇ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  50 
TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI ANONİM ŞİRKETİ  48 
NETAŞ TELEKOMÜNİKASYON ANONİM ŞİRKETİ  34 
DURMAZLAR MAKİNA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  24 
ABDİ İBRAHİM İLAÇ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  20 
TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNALARI ANONİM ŞİRKETİ  20 
ARVEN İLAÇ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  16 
AVEA İLETİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ  16 
KORDSA GLOBAL ENDÜSTRİYEL İPLİK VE KORD BEZİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  16 
OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ  16 
INDESIT COMPANY BEYAZ EŞYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  15 
ARÇELİK ‐ LG KLİMA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  13 
MAN TÜRKİYE A.Ş.  13 
ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİC. A.Ş  12 
DOĞALSEN GIDA TARIM ÜRÜNLERİ ORMAN ÜRÜNLERİ AMBALAJ ATIĞI AYIRMA TOPLAMA 
GERI DÖNÜŞÜM ENERJİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ  12 
KADİR KÖYMEN FİLM YAPIMI SİNEMA EKİPMANLARI ÜRETİMİ İTHALAT VE İHRACAT ANONİM 
ŞİRKETİ  12 
TURAŞ GAZ ARMATÜRLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.  12 
TUSAŞ MOTOR SANAYİ A.Ş.  12 
VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.S.  12 
OYAK RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI A.Ş.  11 
SERANİT GRANİT SERAMİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  11 
VESTEL BEYAZ ESYA SANAYİ VE TİCARET A.S.  11 
VİKO ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ENDÜSTRİSİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  11 
HAS EKMEK GIDA ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.  10 
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ TRANSFER UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ  10 
SAMET KALIP VE MADENİ EŞYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ  10 
TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.  10 
YEDITEPE ÜNIVERSITESİ  10

Post 1

Patent Başvurusu Adedine Göre IBM Yine Lider

Kendi rekorunu yineleyen IBM, 21’inci kez ABD patent listesinde birinci oldu. IBM, 2013 yılında 6809 patent tescili ile liderliğini korudu.

IBM, 2013 yılında 6809 patent başvurusu yaparak yeni bir rekora imza attı ve 21’inci kez ABD'de patent liginde lider oldu.

IBM’in patent liderliğini değerlendiren IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas “Patent liderliğimiz bizler açısından gurur vericidir. En az bunun kadar önemli olan bir diğer faktör de, bu buluşların, müşterilerimizin ve toplumların  karşılaştığı sorunları çözen yenilikler getirmesidir” dedi.

IBM’in hemen arkasından en çok patent başvurusu yapan ikinci firma ise Samsung oldu. Güney Koreli firma, 2013'te 4676 patent başvurusu yaptı. Üçüncü ise 3825 patent başvurusu ile Canon.

ABD'de 2013'de En Çok Patent Başvurusu Yapanlar Listesi

  1. IBM – 6809
  2. Samsung – 4676
  3. Canon – 3825
  4. Sony – 3098
  5. Microsoft – 2660
  6. Panasonic – 2601
  7. Toshiba – 2416
  8. Hon Hai – 2279
  9. Qualcomm – 2103
  10. LG – 1947

Post 1

Bu marka tescil başvuruları çok iyi!

Bu markalar çok iyi yaa!

Püskevit, Panpiş, One minute’in ardından, yolsuzluk operasyonuyla gündeme gelen ayakkabı kutusu da marka oluyor. O Ses Türkiye jürisi Gökhan’ın ‘Abi çok iyi yaa’ sözü de tescil bekleyen markalar arasında.

Siyasi arenada liderlerin söylediği sözler, sosyal medyada izlenme rekorları kıran videolar ya da ünlülerin kullanmasıyla dikkat çeken sözler, marka oluşturmak isteyen girişimcilerin dikkatinden kaçmıyor. Püskevit, Panpiş, One minute, Oğlum bak git gibi popüler hale gelen söylemleri kullanarak Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) birçok marka başvurusu yapıldı. Bu söylemlerin popülerliğinden yararlanmak isteyen girişimciler, gündemdeki gelişmelerle ilgili marka tescil başvurularına devam ediyor.

Son günlerde yapılan marka tescil başvurularında, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun izlerini görmek mümkün. Ayrıca O Ses Türkiye yarışmasının jürisi Gökhan Özoğuz’un ‘Abi çok iyi yaa’ sözü de marka tescil etmek isteyenlere fikir verdi.

Başvurular inceleniyor

‘Ayakkabı kutusu’ markalı kumbara üretmek isteyen bir girişimci Türk Patent Enstitüsü’ne 30 Aralık 2013’te marka tescil başvurusunu yaptı. Türk Patent Enstitüsü, marka tescil başvurusunu uygunluk açısından inceleyip, kararını verecek.

Abi çok iyi yaa!

Athena‘nın solisti ve O Ses Türkiye yarışmasının jüri üyesi Gökhan Özoğuz da ‘marka avcıları’ndan nasibini aldı. Özoğuz’un beğendiği yarışmacılara ‘Abi çok iyi yaa’ şeklinde yorum yapması marka oluşturmak isteyenlerin gözünden kaçmadı. 10 Aralık 2013’te radyo ve televizyon yayın ile haberleşme hizmetlerinde kullanılmak üzere ‘Abi çok iyi yaa’ markası için tescil başvurusu yapıldı. Marka tescil başvurunun incelemesi sürüyor. Marka, Resmi Marka Bülteninde yayınlandıktan sonra, kimin marka için tescil başvurusunda bulunduğu belli olacak.

Tescil süreci nasıl işliyor?

Türk Patent Enstitüsü’ne marka tescili için başvuru yapıldıktan sonra marka başvurusu incelemeye alınıyor ve resmi marka bülteninde yayınlanıyor. Resmi marka bültenindeki markalara 3 aylık askı sürecinde itiraz gelmezse, tescil işlemi tamamlanıyor. Markaya itiraz gelirse, yeniden değerlendirme yapılıyor ve itiraz kabul edilirse, tescil reddediliyor. Ret kararına itiraz hakkı da bulunuyor.

Marka oldular ama piyasaya çıkamadılar

POPÜLER söylemleri marka olarak tescil ettirmek isteyen başvuru sahipleri, daha sonra ya marka başvurularından vazgeçiyor ya da tescil aşamasında harçlarını ödemiyor. Bu nedenle bugüne kadar, bu söylemler arasından marka olarak tescillenenler olsa da piyasaya sürülen herhangi bir ürün olmadı. Örneğin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim meydanlarında ‘bisküvi’ demek isterken meşhur ettiği ‘Püskevit’ sözü bazı alanlarda tescil edildi ancak piyasaya herhangi bir ürün çıkmadı. Aynı şekilde, şarkıcı Hilal Cebeci’nin twitter’da takipçilerine seslenme biçimi olan “Panpiş” için de yapılan başvurular tescil edilse de bu marka piyasaya sürülmedi. Başbakan Erdoğan’ın Davos Zirvesi’ndeki “One minute” çıkışından sonra 20’nin üzerinde marka başvurusu yapılsa da Türk Patent Enstitüsü bunların tümünü reddetti. Sosyal medyada yayılan videodaki ‘Oğlum bak git’ için yapılan marka tescil başvurularının ise inceleme aşaması sürüyor.

 

Post 1

Torba Yasa Patent ve Faydalı Model Sahiplerini Güldürecek

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen “Torba Kanun Tasarısı”nda  “Sınai mülkiyet haklarına KDV istisnası” uygulanmasını öngören madde Komisyon'da kabul edildi. Buna göre,Türkiye’de gerçekleştirilen araştırma, geliştirme ve yenilik faaliyetleri ile yazılım faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan buluşların; kiralanması sonucunda elde edilen kazanç ve iratlar (gelirler), devri veya satışı neticesinde elde edilen kazançlar, Türkiye’de seri üretime tabii tutularak pazarlanmaları halinde elde edilen kazançlar, Türkiye’de gerçekleştirilen üretim sürecinde kullanılması sonucu üretilen ürünlerin satışından elde edilen kazançların patentli veya faydalı model belgeli buluşa atfedilen kısmının yüzde 50’si kurumlar vergisinden istisna olacak. Bu oranı sıfıra kadar indirmeye ve yüzde 100’e kadar arttırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bu istisna, buluşa yönelik hakların ihlal edilmesi neticesinde elde edilen gelirler ile buluş nedeniyle alınan sigorta veya diğer tazminatlar için de uygulanacak.

 

Patent veya faydalı model şartı

 

Kurumlar Vergisi istisnasının uygulanabilmesi için, istisna uygulamasına konu olan buluşun, 551 Sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında KHK kapsamında patent veya faydalı model belgesi verilerek koruma altına alınan buluşlar arasında yer alması ve buluşa ilişkin incelemeli sistem ile patent veya araştırma raporu sonucunda faydalı model belgesi alınması şartı gerekecek.

İstisna uygulamasına patent veya faydalı model belgesinin verildiği tarihten itibaren başlanacak ve ilgili patent veya faydalı model belgesi için sağlanan koruma süresi aşılmamak kaydıyla bu istisnadan faydalanabilecek. Her bir mükellef tarafından yararlanılabilecek istisna tutarı; değerleme raporunda belirtilen bedelin yüzde 50’sini, bu düzenleme kapsamında yararlanılabilecek toplam istisna tutarı ise değerleme raporunda belirtilen bedelin yüzde 100’ünü aşamayacak. Buluşun üretim sürecinde kullanılması sonucu üretilen ürünlerin satışından elde edilen kazançların patentli veya faydalı model belgeli buluşa atfedilen kısmı ayrıştırılmak suretiyle fiyatlandırılması esaslarına göre tespit edilecek.

 

Buluşlardan KDV de alınmayacak

 

Komisyonda kabul edilen başka bir maddeyle de, buluşlar için KDV istisnası getirilmesi öngörülüyor. Buna göre, Kurumlar Vergisi Kanunu'nun “Sınai mülkiyet haklarında istisna” kapsamında gerçekleştirilen araştırma geliştirme, yenilik ile yazılım faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan patentli veya faydalı model belgeli buluşa ilişkin gayri maddi hakların kiralanması, devri veya satışı KDV’den muaf tutulacak.

Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.