Madrid Protokolü Uyarınca Yapılan Marka Tescili

Madrid Protokolü Uyarınca Yapılan Marka Tescili


Türkiye’nin 01.01.1999 tarihinden itibaren taraf olduğu Madrid Protokolü uyarınca Türkiye’den tek bir başvuru ile aşağıda belirtilen ülkelerde geçerli olabilecek ve ULUSLARARASI MARKA TESCİLİ olarak anılan bir marka tescili alınabilmesi mümkün hale gelmiştir.
 

Tescil şu ülkeleri kapsayabilir :
 
A.B.D., Benelux (Belçika, Hollanda, Lüksemburg), İsviçre, Çin, Küba, Çek Cumhuriyeti, Hollanda Antilleri, Kıbrıs, İran, ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, İngiltere, Macaristan, İzlanda, Kenya, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Liechenstein, Lesoto, Letonya, Litvanya, Monako, Moldova, Mozambik, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, İsveç, Sierra Leone, Slovenya, Slovakya, Swaziland, Türkiye, Yugoslavya, Türkmenistan, Fas, Japonya, İtalya, Antigua ve Barbuda, Yunanistan, Butan, Ermenistan, Singapur, Ukrayna, Moğolistan, İrlanda, Bulgaristan, Zambiya, Beyaz Rusya, Makedonya, Hırvatistan.
 
Uluslararası Marka Tescilinin temel özellikleri aşağıda sıralanmaktadır:
 
Markanın kullanılacağı hizmetler ve eşyalar tek bir başvuruda belirtilebilir.

Uluslararası başvuru Türkiye’de alınan bir tescile veya dosyalanan bir başvuruya dayanmalıdır. Uluslararası tescil, 5 (beş) yıl boyunca Türkiye’de dosyalanan başvuru veya alınan tescile bağımlı olacaktır. Dolayısıyla Türk başvuru veya tescil geçersiz olduğunda, uluslararası tescil de geçerliğini kaybedecektir. Ancak, beş yılın bitimi ile uluslararası tescil bağımsız hale gelecektir.

Uluslararası tescilin maliyeti ülkelerin belirlenmesinden sonra tespit edilebilmektedir. Ücretler İsviçre Frankı cinsinden, Türk Patent Enstitüsü’ne ise işlem ücreti Türk Lirası cinsinden ödenmektedir.

Başvurunun dosyalanmasında itibaren belirlenen ofislerden herhangi biri 12 veya 18 aylık süre sonuna kadar markanın kabulü veya reddini uluslar arası ofise bildirilir. Bu sürenin sonunda marka sahibi markasının hangi ülkelerde tescil edildiğini veya red edildiğini öğrenir.

Uluslararası tescili süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıldır ve bu sürenin sonunda yenilenebilir.

Protokole sonradan katılan ülkeler olursa, mevcut tescil ücretler ödenerek bu ülkelerde de geçerli hale getirilebilir.


Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.