Türk Mucitten İlginç Patent Başvurusu

Türk Mucitten İlginç Patent Başvurusu

Türk Mucitten İlginç Patent Başvurusu

Aydın’da Türkçe öğretmenliği yapan İlknur Mersin parlak balıkların pullarından taklit inci elde etmeye yönelik buluşu için Türk Patent Enstitüsü'ne patent başvurusunda bulundu.

Yaptığı bu buluş ile balıkların ayrı bir değere sahip olacağını belirten İlknur Mersin, “Üç tarafı denizle çevrili olan ülkemizde balıkların bundan sonra besin değerinin yanında ayrı bir değere daha sahip olacağına inanıyorum” dedi.

Daha önce Dağların Ülkesi Karya ” isimli şiiri ile 2010 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazanan İlknur Mersinbir başka çalışma kapsamında İnci kefâllerini araştırırken bu buluşu gerçekleştirdiğini söyledi. İlknur Mersin, “İnci Üretimi ve İnci Endüstrisi üzerine çalışma yaparken, bazı balıkların parlak pullarındaki guanin kristallerinden faydalanarak taklit inci yapılabileceğini öğrendim. Bu araştırmalarımdan birinde, parlak balık pullarından taklit inci yapımının 19. yy.da yabancı ülkelerde olduğunu günümüzde artık yerini alüminyum teknolojisine bıraktığını öğrendim. Daha önce kullanmış oldukları yöntem tekniklerden maddelerden bazılarını kendim daha farklı madde ve yöntemler kullanarak yeniledim. Daha doğal olmasına dikkat ettim. İlk olarak,Van Et Kombinası’ndan İnci Kefâli aldım.


Bu inci kefallerinin pullarını ayıkladık ve yıkadık ilk olarak evde guanin kristallerini pullardan ayrılıp ayrılmadığını denedim ve başardım. Daha sonra ADÜ Kimya Bölüm Laboratuarından faydalanarak çalışmamı neticelendirip patent aldım. Dilerim ki bu çalışmam ülkeme faydalı olur. Çöpe atılan parlak balık pulları değerlendirilerek ekonomiye katkıda bulunmuş olur” dedi.


Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.