TPE de Düzenlenen Patent Araştırma ve İnceleme Rapor Sayısı Arttı

TPE de Düzenlenen Patent Araştırma ve İnceleme Rapor Sayısı Arttı

TPE de Düzenlenen Patent Araştırma ve İnceleme Rapor Sayısı Arttı

2015 yılının ilk yarısında TPE tarafından düzenlenen patent araştırma ve inceleme rapor sayısı, 2014 yılının aynı dönemine oranla %32 artarak 1.038 ‘e ulaştı. 

Patent araştırma ve inceleme raporlarının hazırlanması, patent tescil sürecinin en önemli iki aşamasını oluşturuyor. Araştırma ve inceleme raporu Enstitü tarafından düzenlenmeyen başvurulara ait raporlar Avusturya, Danimarka, İsveç ve Rusya Patent Ofislerince işbirliği protokolleri uyarınca düzenleniyor.

2014 yılı sonunda %44 olan Enstitü tarafından hazırlanan araştırma/inceleme raporlarının toplam araştırma/inceleme raporuna oranının yılsonunda %80 olması hedefleniyor. 

2016 yılında ise patent başvurularının araştırma ve inceleme raporlarının tamamının Türk Patent Enstitüsü bünyesinde gerçekleştirilmesinin yanı sıra Bosna-Hersek gibi ülke ofislerine araştırma ve inceleme raporu hazırlanması hizmeti sunulması hedefleniyor. 

Ayrıca, Türk Patent Enstitüsü Ağustos ayı başında 30 yeni patent uzman yardımcısı istihdam etti. Bu istihdam artışının hazırlanan araştırma ve inceleme raporlarının sayısının artmasında ve raporların hazırlanma süresinin kısalmasında pozitif etkileri olacaktır. 

Giderlerin azaltılması gelirlerin artırılması yönündeki bu hedeflere ulaşılması durumunda yurt dışında hazırlanan araştırma ve inceleme raporları masraflarının ortadan kalkmasının yanı sıra başka ülkelere sunulacak araştırma ve inceleme raporu hazırlanması hizmeti karşılığında ek bir kazanç sağlanmış olacak. 

TPE tarafından hazırlanan patent araştırma ve inceleme raporlarının oranı 2009'da %8 iken, 2014’de %45’e ulaştı.


Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.