Gaziantep Patent Liginde Hızla Yükseliyor

Gaziantep Patent Liginde Hızla Yükseliyor

Gaziantep Patent Liginde Hızla Yükseliyor

Ortadoğu'nun sanayi başkenti Gaziantep, gözünü patent liginin zirvesine dikti. Bu alanda 10 yıldır yatırım yaparak proje üreten şehir, marka ve patent başvurularında Türkiye 5'inciliğine yükseldi

Türkiye'nin 3'üncü büyük ili olmayı kendine hedef seçen Gaziantep, sanayi yatırımlarını da bu hedefe paralel olarak tasarlıyor. Özellikle inovasyon alanında çok önemli projelere imza atan şehir, 10 yılda hayata geçirdiği markalaşma ve Ar-Ge projeleri sayesinde patent liginin en hızlı oyuncusu oldu. Türk Patent Enstitüsü (TPE) verilerine göre Gaziantep'in 2003'te toplam 774 olan marka ve patent başvuru sayısı 4 kat artarak 2013'te 2 bin 949'a ulaştı. Doğu'nun sanayi kenti 2012'de marka başvurusunda bir önceki yıla göre iki basamak birden atladı ve Türkiye genelinde 5'inci sıraya yükseldi. Antep, patent başvurusunda da hamle yaparak 13'üncü oldu. Bunun yanı sıra sanayileşme, ihracat, istihdam ve yatırım gibi alanlarda hızlı büyüme yakalayan Antep 2013'ü Türkiye ortalamasının iki kat üstünde büyüyerek kapatmayı hedefliyor. İhracatta da durum farklı değil. 

İHRACATTA DA ZİRVEDE 
Kasım ayı ihracat verilerine göre 6'ncı sıradaki yerini koruyan Gaziantep, bu yılın 11 ayındaki ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.9 artırarak 5 milyar 891 milyon dolara çıkardı. Ayrıca ildeki yedi ayrı Organize Sanayi Bölgesi'nin Mersin ve İskenderun limanlarına sadece bir saat uzaklıkta bulunmaları da şehrin diğer güçlü enstürmanları olarak öne çıkıyor. 

AKILLI SANAYİYE GEÇİŞ DÖNEMİ
Gaziantep ekonomisinde göze çarpan bir diğer konu ise Akıllı Sanayi projesi. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) öncülüğünde gerçekleşen proje, il sanayisi için bir yol haritası niteliği taşıyor. Gerek bu konuda gerekse markalaşma sürecinde önemli başarılara imza attıklarını ifade eden GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yakalanan bu başarıyı, "Gaziantep, sanayileşmede Türkiye'de bir marka haline geldi" diye nitelendiriyor. Öte yandan Gaziantep'teki buluş istatistiklerinde tekstil ve kimya sektörleri ön plana çıkıyor. TPE'nin verilerine göre Gazinantep'te son üç yıl içinde tekstilde 78, kimyada ise 47 patent alındı. 

ÜNİVERSİTEDEN 50 BULUŞ
Gaziantep Üniversitesi 2013'ü 50 yenilikçi projeyle kapattı. Üniversite bünyesinde kurulan Teknoloji Transfer Ofisi verilerine göre beş dalda öne çıkan 50 eserin birçoğu endüstriyel ürün niteliği taşıyor. Bunlar arasında sürücülerin araç sollarken önlerinde seyreden aracın soluna geçmeden, hem karşıdan gelen, hem de arkasındaki trafiği kontrol edebilecekleri özel bir yazılım da bulunuyor. Bir başka öğrencinin icadı olan Türkopter adlı helikopter ise, 1 kilometre yükselip, 4 kilometrelik bir alanda görüntü ve fotoğraf çekebilen düzeneğe sahip. Düzenek bu anlamda ilk. 

İLK YERLİ KARBON KUMAŞ MALİYETLERİ % 90 DÜŞÜRDÜ
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), 6'ıncı Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğine hazırlanırken, daha önce etkinlikte sunulmuş projelerden birinin hayata geçirilmesi motivasyonu artırdı. 2010'da proje pazarına katılan ve aktif karbon kumaşların kullanımı konusunda bir sunum gerçekleştiren Doç. Dr. Numan Hoda, Sanayi Bakanlığı'ndan aldığı destekle kendi işletmesini kurdu. Şirket, dünyada birkaç ülkede üretilebilen aktif karbon kumaşları, Türkiye'de ilk kez üretmeyi başardı. Hoda, uyguladıkları yöntemle üretimi emsallerinden çok daha ucuza, neredeyse 10'da 1 maliyetle gerçekleştirdiklerini ifade etti. 

ŞEHRİN İNOVASYON KARNESİ
* Faydalı model-Patent (2013) 212 
* Ar-Ge mühendisi: 364 3 Ar-Ge merkezi: 14 
* Ar-Ge projelerinin toplamı: 852 
* Gaziantep Üniversitesi'yle çalışan KOBİ: 96 
* TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 153 
* KOSGEB-KOBİ projeleri: 194 
* Avrupa Birliği projeleri: 216 325 yaş altı girişimci: 85

Kaynak: SABAH

Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.