Fikri Mülkiyet Hakları Yüksek Lisans Programı Mutabakat Protokolü

Fikri Mülkiyet Hakları Yüksek Lisans Programı Mutabakat Protokolü

Fikri Mülkiyet Hakları Yüksek Lisans Programı Mutabakat Protokolü

Ülkemizde ilk defa Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) koordinasyonu ve desteğinde olmak üzere Türk Patent Enstitüsü ve Bilkent Üniversitesi işbirliğinde açılacak olan yüksek lisans programına ilişkin Mutabakat Protokolü 22 Mayıs 2015 tarihinde Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah ATALAR tarafından imzalandı. 

Türk Patent Enstitüsü'nün WIPO nezdinde 2010 yılından bu yana sürdürmekte olduğu yoğun müzakereler neticesinde başlatılacak olan programın hayata geçirilmesinde son aşamaya gelindi. WIPO Genel Direktörü Francis GURRY tarafından da imzalandıktan sonra programın hayata geçirilmesi planlanıyor. Protokol çerçevesinde 2015-2016 öğretim yılında başlatılması öngörülen Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programının eğitici kadrosuna, ülkemizde fikri mülkiyet çalışmalarına ve doktrinine önemli katkılarda bulunmuş akademisyenlerin yanı sıra, konunun uzmanları ve uygulayıcıları da destek sağlayacak, böylelikle programa katılacak öğrencilere akademik bilgilerine ek olarak fikri mülkiyet hukuku uygulamaları konusunda da detaylı bir eğitim sunularak katılımcıların profesyonel yaşamlarında da aktif bir şekilde kullanacakları bilgilerle donatılması sağlanacak. 

Programdan hukukçuların dışında mühendislik, sosyal-siyasal bilimler fakülteleri mezunları gibi farklı akademik geçmişe sahip olan, ancak konuya ilgi duyan tüm vatandaşlarımızın yararlanması, fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda lisansüstü eğitim ve derece alarak bilgilerini üst düzeye taşımaları öngörüldü. 

İngilizce dilinde gerçekleştirilecek programa öğrenci olarak profesyonel yaşamlarında marka, patent, endüstriyel tasarım, telif hakları konularında uzmanlaşmış kişilerin yanı sıra, yurt dışından öğrencilerin de WIPO burslusu olarak katılımı hedeflendi. Böylece programa katılacak öğrencilerin, çok boyutlu ve çok kültürlü bir ortamda eğitimlerini tamamlamaları, fikri ve sınai mülkiyet hakları alanında uluslararası hukuk ve uygulamalara da hakim olmaları ve ayrıca profesyonel iş yaşamları açısından son derece önemli olan profesyonel bağlantılar oluşturmaları, programın katılımcılarına sağlayacağı önemli avantajlar olarak değerlendiriliyor. 

Türk Patent Enstitüsü'nün, Türkiye Sınai Mülkiyet Akademisi kurulması çalışmaları ile eşzamanlı olarak sürdürdüğü ve bu projeyle birbirini tamamlar nitelikte olduğunu düşündüğü Fikri Mülkiyet Yüksek Lisansı programı sayesinde, yenilikçi ve fikri ürünlerin, tasarımların, buluşların, dünya markalarının ortaya çıkmasına verilen kurumsal destekler akademik düzeyde de sürdürülerek, ülkemizde inovatif odaklı bir ekosistem oluşturma hedefine katkıda bulunulması, ayrıca Türkiye’nin yurt dışında da, fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda yetiştirmiş olduğu yüksek nitelikli, yerli ve yabancı profesyoneller ile bilinen bir ülke haline gelmesi hedeflendi. 


Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.