Bu marka tescil başvuruları çok iyi!

Bu marka tescil başvuruları çok iyi!

Bu marka tescil başvuruları çok iyi!

Bu markalar çok iyi yaa!

Püskevit, Panpiş, One minute’in ardından, yolsuzluk operasyonuyla gündeme gelen ayakkabı kutusu da marka oluyor. O Ses Türkiye jürisi Gökhan’ın ‘Abi çok iyi yaa’ sözü de tescil bekleyen markalar arasında.

Siyasi arenada liderlerin söylediği sözler, sosyal medyada izlenme rekorları kıran videolar ya da ünlülerin kullanmasıyla dikkat çeken sözler, marka oluşturmak isteyen girişimcilerin dikkatinden kaçmıyor. Püskevit, Panpiş, One minute, Oğlum bak git gibi popüler hale gelen söylemleri kullanarak Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) birçok marka başvurusu yapıldı. Bu söylemlerin popülerliğinden yararlanmak isteyen girişimciler, gündemdeki gelişmelerle ilgili marka tescil başvurularına devam ediyor.

Son günlerde yapılan marka tescil başvurularında, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun izlerini görmek mümkün. Ayrıca O Ses Türkiye yarışmasının jürisi Gökhan Özoğuz’un ‘Abi çok iyi yaa’ sözü de marka tescil etmek isteyenlere fikir verdi.

Başvurular inceleniyor

‘Ayakkabı kutusu’ markalı kumbara üretmek isteyen bir girişimci Türk Patent Enstitüsü’ne 30 Aralık 2013’te marka tescil başvurusunu yaptı. Türk Patent Enstitüsü, marka tescil başvurusunu uygunluk açısından inceleyip, kararını verecek.

Abi çok iyi yaa!

Athena‘nın solisti ve O Ses Türkiye yarışmasının jüri üyesi Gökhan Özoğuz da ‘marka avcıları’ndan nasibini aldı. Özoğuz’un beğendiği yarışmacılara ‘Abi çok iyi yaa’ şeklinde yorum yapması marka oluşturmak isteyenlerin gözünden kaçmadı. 10 Aralık 2013’te radyo ve televizyon yayın ile haberleşme hizmetlerinde kullanılmak üzere ‘Abi çok iyi yaa’ markası için tescil başvurusu yapıldı. Marka tescil başvurunun incelemesi sürüyor. Marka, Resmi Marka Bülteninde yayınlandıktan sonra, kimin marka için tescil başvurusunda bulunduğu belli olacak.

Tescil süreci nasıl işliyor?

Türk Patent Enstitüsü’ne marka tescili için başvuru yapıldıktan sonra marka başvurusu incelemeye alınıyor ve resmi marka bülteninde yayınlanıyor. Resmi marka bültenindeki markalara 3 aylık askı sürecinde itiraz gelmezse, tescil işlemi tamamlanıyor. Markaya itiraz gelirse, yeniden değerlendirme yapılıyor ve itiraz kabul edilirse, tescil reddediliyor. Ret kararına itiraz hakkı da bulunuyor.

Marka oldular ama piyasaya çıkamadılar

POPÜLER söylemleri marka olarak tescil ettirmek isteyen başvuru sahipleri, daha sonra ya marka başvurularından vazgeçiyor ya da tescil aşamasında harçlarını ödemiyor. Bu nedenle bugüne kadar, bu söylemler arasından marka olarak tescillenenler olsa da piyasaya sürülen herhangi bir ürün olmadı. Örneğin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim meydanlarında ‘bisküvi’ demek isterken meşhur ettiği ‘Püskevit’ sözü bazı alanlarda tescil edildi ancak piyasaya herhangi bir ürün çıkmadı. Aynı şekilde, şarkıcı Hilal Cebeci’nin twitter’da takipçilerine seslenme biçimi olan “Panpiş” için de yapılan başvurular tescil edilse de bu marka piyasaya sürülmedi. Başbakan Erdoğan’ın Davos Zirvesi’ndeki “One minute” çıkışından sonra 20’nin üzerinde marka başvurusu yapılsa da Türk Patent Enstitüsü bunların tümünü reddetti. Sosyal medyada yayılan videodaki ‘Oğlum bak git’ için yapılan marka tescil başvurularının ise inceleme aşaması sürüyor.

 


Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.