Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanından Patent Borsası İle İlgili Açıklama

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanından Patent Borsası İle İlgili Açıklama

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanından Patent Borsası İle İlgili Açıklama

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) merkezinde bir soru üzerine patent borsası ile ilgili çalışmaları olduğunun altını çizerek, bunlardan ilkini gerçekleştirdiklerini, elektronik ortamda patent alıcısını ve satıcısını bir araya getiren bir portalı (teknolojitransferi.gov.tr) hayata geçirdiklerini bildirdi.

Işık, Borsa İstanbul'da bir patent borsası oluşturulabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Türk Patent Enstitüsünün çalışma sürdürdüğünü dile getirerek, "Türkiye'nin patent sayısı hızla artması gerekiyor ki borsa bir derinlik kazanabilsin. Bundan sonra bu derinliği kazanması için çalışmaları hep birlikte yürüteceğiz. Bundan sonraki adım Borsa İstanbul'da patent alanın ve satanın borsa mantığıyla bir araya gelmesi, patentin alınıp satılması, aynı hisse senedinin alınıp satılması gibi. Şimdi onu hayata geçireceğiz. Borsanın derinlik kazanabilmesi için de özel sektörün daha fazla Ar-Ge'ye odaklanması gerekiyor" diye konuştu.

Patentin öneminin anlaşılmasına yönelik bazı çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Işık, "Hedefimiz TÜBİTAK'ın yeniden yapılandırılıp özel sektörün Ar-Ge'den daha fazla pay alması ve devletin kendi ihtiyaç duyduğu Ar-Ge'nin bir kısmını dahi özel sektöre yaptırabilmesi" değerlendirmesinde bulundu.Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.