Apple' ın Yeni Patent Başvurusu

Apple' ın Yeni Patent Başvurusu

Apple' ın Yeni Patent Başvurusu

Patentler şirketlerin gelecekteki teknolojileriyle ilgili olarak somut kanıtlar sunuyor. Her ne kadar bu patentlerde yer alan özelliklerin ne kadarının hangi cihazlarda kullanılacağını bilmesek de, detaylar dikkatlerden kaçmıyor. ABD Patent ve Marka Ofisi, Apple'ın yeni 23 patentini yayınladı. Bu patentler arasında kalp atışını ölçme ise oldukça dikkat çekici. Çünkü yeni güvenlik kalp atışı olabilir.

Bu yılın başlarında Apple CEO'su ve diğer ekip üyelerinin Nike'ın FuelBand'ını takmış olduğu görüldü. Tabii ki bu durum Apple'ın giyilebilir teknolojik cihazla (iWatch) sağlık izleme sistemi geliştirdiğine dair spekülasyonlarına yol açtı. Tabii ki son alınan kalp atışlarını ölçme (Nabız ölçme) patenti ise daha önce olası gözüken spekülasyonların anahtar bileşeni görevini görüyor.

Kalp sensörü

Kalp atışlarını ölçme patentinin detaylarında cihaza entegre kalp sensörü yer alıyor. Kalp sensörü patentinin Mayıs 2010'a kadar dayandığını belirtelim. Elektronik cihaz, sensör yardımıyla kalp atış hızı ve kalp sinyallerinden veri almak için farklı yazılımsal veya donanımsal bir özellik içerebilir. Tabii ki doğru ve daha fazla veri için bir ya da daha fazla sensör de olabilir.

İşin ilginç bir yanı daha var. Bazı uygulamalarda, elektronik aygıta bağlamış olan bir aksesuar, kullanıcının kalp hızını ölçmek için kullanılabilir. Örneğin kulaklık veya kulak içi kulaklık.

Kalp atış hızı güvenlik olabilir

Patentte yazanlar sadece bu kadarla sınırlı değil. En ilginç noktalardan biri ise güvenlikle ilgili. Apple, iPhone 5S'te biyometrik güvenlik olarak Touch ID, parmak izi okuyucuya yer verdi. Ama ikinci bir biyometrik güvenlik olarak kalp atış hızı olabilir.

Açıklamaya kısaca bakarsak şu şekilde, "Elektronik cihaz kalp aktivitesi verisinin alınması üzerine, daha önce yetkili kullanıcılarla ilişkili bellekte saklanan özelliklerle ekstra özellikleri karşılaştırma olabilir. Ekstra özellikler olanlarla eşleşirse yetkili kullanıcının kimliğini doğrulanabilir"

Örneğin cihaz kullanıcıya özel bankacılık uygulamalarına erişmek ve finansal işlemleri yapmak için izin verebilir.

Apple'ın neler sunacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Kaynak: Hasan Uğur Nayır - Teknokulis : http: //www.teknokulis.com


Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.