Antep Baklavası'na Coğrafi İşaret Tescili

Antep Baklavası'na Coğrafi İşaret Tescili

Antep Baklavası'na Coğrafi İşaret Tescili

AB Komisyonu, Antep Baklavası’na ilişkin resmi başvurusunun 8 Ağustos 2013 tarihli AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından 3 ay içinde itiraz gelmediği için, Antep Baklavası’nın tescili konusunda bugün onayını verdi. Tescili onaylanan Antep Baklavası, Türkiye’den tescil edilen ilk ürün oldu.

10 Temmuz 2009 tarihinde yapılan başvurunun ardından 4 yıl süren incelemenin ardından AB tescilini almaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, "Sanayi Odası’nın başlattığı tescil süreci bitti. Tescil onaylandı. Antep Baklavası artık AB’li. Tescil sürecini başlatan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

Konukoğlu, tescil onayının da AB Resmi Gazetesi’nde bu ay içinde yayımlanmasının ardından kesinleşmiş olacağını bildirdi.

Sanayi Odası olarak, Antep Baklavası ibaresinin coğrafi işaret olarak tescili için 28 Mart 2005’te Türk Patent Enstitüsüne yapılan başvurularının 27 Nisan 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak tescilin kesinleştiğini hatırlatan Konukoğlu, üretim metodu, baklavanın Antep fıstığı, şerbetine kadar tarifi ve kullanılacak tepsisine kadar her şeyiyle tescilini aldıklarına kaydetti.

Kaynak: DHA


Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.