Tanzanya Marka Tescili

Tanzanya Marka Tescili


Madrid protokolüne üye değildir. Ülke içerisinde bir vekil aracılığı ile başvuru yapılabilmektedir. Tanzanya; Tanganyika ve Zanzibar olmak üzere iki ayrı ülkeden oluşmaktadır. Buradaki iki ülke arasında farklılıklar aşağıda belirtilmiştir.

Basit imzalı vekaletname verilmesi gerekmektedir. Markanın kullanılacağı sınıfların listesinin verilmesi gerekmektedir. Rüçhan kullanılacaksa noter onaylı ve İngilizce tercümesi ile birlikte verilmesi gerekmektedir.

Tek sınıflı başvuru sistemi kullanılmaktadır. Uluslararası nice sınıflandırma sistemine tabiidir.

Tanganyika ’da marka koruma süresi 7 yıldır. İlk 7 yıldan sonra 10 yılda bir yenileme işlemi yapılarak süresizce kullanılabilmektedir.

Zanzibar’da marka koruma süresi 10 yıldır. İlk 10 yıldan sonra 7 yılda bir yenileme işlemi yapılarak süresizce kullanılabilmektedir.

Marka üzerinde inceleme yapıldıktan sonra Tanganyika ‘da 60, Zanzibar’da 90 günlüğüne yayınlanmaktadır. Bu süre zarfında 3. Kişiler tarafından markanın iptali için dava açılabilmektedir.

Tescil tarihinden itibaren 5 yıl marka kullanma yükümlülüğü vardır. 5 yıl boyunca marka kullanılmadığı zaman 3. Kişiler tarafından markanın iptali için dava açılabilmektedir.

Tanganyika ‘da 10 yılda bir yenileme yapılması gerekmektedir.

Zanzibar ‘da 7 yılda bir yenileme yapılması gerekmektedir.

Destek için bizi arayın 0216 510 5301 ya da e-posta gönderin info@bilimpatent.com.tr

Uzman destek ekibimiz ile ihtiyaç duyduğunuz konularda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
BİLİM PATENT © 2013 & Tüm hakları saklıdır.